SAMSUN’DA BİR FİLM FESTİVALİ

Yaşadığım bu kenti seviyorum. Sokaklarında oynadım, denizinde yüzdüm, burada aşık oldum, hayata atıldım ve halen de burada yaşıyorum. Samsun güzeldir. Yanlış kentleşmenin yol açtığı sorunlarla, yok olan tütün tarlaları, dutluklar, incirlikler, kavaklıklara rağmen, başını alıp giden betonlaşmaya rağmen güzeldir. Doğduğum, yaşadığım, anılarımın olduğu şehirdir öncelikle çünkü.
Mesleğimin yanısıra sinema yazarlığıyla uğraşmaya başlamamla yaşıttır bu kente bir film festivali kazandırma uğraşım. Daha önce bir ya da iki küçük ölçekli denemeler olmuştu Samsun’da bu anlamda, ama kent, adını tüm dünyaya duyurabileceği, markası haline gelme potansiyeline sahip bir film festivalini hak ediyor.
Bir kere Samsun her türlü ulaşım imkanına sahip bir şehir. Onlarca oteliyle de turistik avantajları var. Belki salon sayımız yetersiz ve hele merkezdeki Konak Sineması’nın yıkılmasından sonra elde kalanlar sadece AVMlerdeki oda oda saloncuklar. Ama inanıyorum ki düzgün yapılan bir film festivalinin başarısı, yeni salonların önünü açacaktır. Samsun’un buna ihtiyacı da vardır.
Bugünlerde hazırlığı hızla süren Sağır Olimpiyatları kentin reklamını yapmıştır bir ölçüde ve iyi bir girişimdir. Ancak ekonomisi gitgide kısırlaşan ve üretimden neredeyse tümüyle çekilip tüm imkanlarını hizmet sektörüne vermeye başlayan Samsun’un yeni açılımlara ihtiyacı var. Festivaller de bunun en önemli aracıdır.
Samsun’da böyle bir festivalin düzenlenmesi ve gelenekselleşmesi için yirmi yıldır mücadele ediyorum. Bu gerçekleşene kadar da mücadeleyi bırakmayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir