Görünmeyen Adamın Peşinde

Turan SEYFİOĞLU

Bugünden başlayarak, yazmakta olduğum ve seneye çıkarmayı planladığım (Aslında Haziran’a hazır olacaktı, ama araya virüs belası girdi) Turan Seyfioğlu biyografisi GÖRÜNMEYEN ADAMIN PEŞİNDE’nin tanıtımı amacıyla, araştırma boyunca elde ettiğim sonuçları, özet halinde, bu sayfada yayımlayacağım.

Turan Seyfioğlu ~ Sinematurk.com (Görüntüler ile) | Sinema, Film ...

Araştırmam ilerledikçe sinemamızdaki en sevdiğim aktörlerden biri haline gelen Seyfioğlu’nu sizlerinde çok seveceğinizden eminim.

Turan Seyfioğlu ~ Sinematurk.com

Kitap, genç yaşta kaybettiğimiz bir değerin izini sürerken, onun hüküm sürdüğü ellili yılların Türk sinema piyasasına, yani Yeşilçam’ın doğuşuna da en ince ayrıntılarıyla girip çıkıyor. Hakikaten de, 2004’ten bu yana yürüttüğüm zorlu çalışmada (zorlu diyorum, çünkü Seyfioğlu hakkında, hadi onu geçtim, ’50ler hakkında döküman bulmak hayli güç bir iş!) nihayet 2019 sonuna doğru artık toplayabileceğim verilerin tümünü edindiğimden emin olarak yazım işlemine geçtim ve nihayet bugün itibarıyla kitabın dörtte üçünü bitirdim. Bu esnada harika bir sürpriz gerçekleşti ve aktörün küçük kız kardeşinin yaşıyor olma ihtimali doğdu ki bu Turan’ın şu anda yazmakta olduğum son döneminin en canlı tanığıyla bir araya gelme şansı bulabileceğim anlamına geliyor!

Sandal Ağacı Ve Topal Martı — Neriman Köksal ve Turan Seyfioğlu ...

Bu yolda bana elinden gelen hiçbir yardımı esirgemeyen sinema tarihçisi dostum Alican Sekmeç’e ve beni sinemayla ilgilenmeye ve sinema üzerine yazmaya zorlayarak önüme bundan yıllar önce muhteşem bir yol açan Gökhan Erkılıç ve Savaş Arslan hocalara teşekkürü bir borç bilirim.

Turan Seyfioğlu ~ Sinematurk.com

Turan Seyfioğlu’nun ve ’50ler Yeşilçamının macerasını bu sayfadan hafta hafta takip edebilirsiniz. Hepinize keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir